Όταν ο Χαίμοφ έγραφε ιστορία επί Ραν Μπεν Σιμόν

H ομάδα “χτίζεται” από τον τερματοφύλακα λέει ένα αθλητικό ρητό.

Και αυτό συνέβη την περίοδο 2012-2013, όπου προπονητής μας ήταν ο Ραν Μπεν Σιμόν και είχε στην ομάδα τον Γκάι Χαίμοφ ο οποίος ήρθε από την Μακάμπι Τελ-Αβίβ.

Ο διεθνής τότε Ισραηλινός κίπερ ήρθε στην ΑΕΚ με πρωτοβουλία του τότε τεχνικού μας διευθυντή Τζόρντι Κρόιφ και του προπονητή μας Ραν Μπεν Σιμόν για να καλύψει το κενό των φευγάτων Αλεξάντερ Νέγκρι και Μάρκο Φορτίν.

Σ’ αυτό τον ένα χρόνο αγωνιζόμενος με τον Κίμωνα στο στήθος κατάφερε να γράψει με χρυσά γράμματα το δικό του όνομα στην ιστορία της ομάδα μας αλλά και ολόκληρου του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Αναφερόμαστε φυσικά στο απίστευτο ρεκόρ των 739 συνεχόμενων λεπτών απαραβίαστης εστίας, κάτι που σημειώθηκε κατά την διάρκεια των οκτώ πρώτων αγωνιστικών του πρωταθλήματος.

Το συγκεκριμένο ρεκόρ το κατείχε ο τερματοφύλακας Ματίας Ντεγκρα με 702 λεπτά ανέπαφης εστίας.

Η ομάδα της ΑΕΛ ήταν αυτή που κατάφερε να σπάσει το ρόδι κόντρα στην ΑΕΚ μας, καθώς στο 19ο λεπτό της ένατης αγωνιστικής με σκόρερ τον Μοντέιρο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Για την ιστορία στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεχθήκαμε και την πρώτη μας ήττα με σκορ 1-2.

Ο Χάιμοφ εκείνη την αγωνιστική περίοδο κατέγραψε 29 εμφανίσεις. Για τους λάτρεις της στατιστικής, ίδρωσε συνολικά 2603 αγωνιστικά λεπτά, κρατώντας το μηδέν στην εστία του στα 14 από τα 29 παιχνίδια.