Δεν παρουσιαστήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο – Ήττα στον Στρόβολο και στο 1-1 η σειρά

Σε μία γενικά κακή βραδιά για την ομάδα μας ο Κεραυνός κατάφερε να μας κερδίσει 83-55 και να φέρει την σειρά στα ίσα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν κοντά στο σκορ, όμως στο δεύτερο μέρος είναι λες και δεν μπήκαμε στο παρκέ με αποτέλεσμα να ηττηθούμε.

Πλέον πάμε σε τρίτο τελικό με τον επόμενο αγώνα να είναι στο Κίτιον και να επιβάλλεται η ομάδα μας να κερδίσει μέσα στην έδρα μας.

Η ενημέρωση από ΚΟΚ:

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στον δεύτερο τελικό στη σειρά με την Πετρολίνα ΑΕΚ, επικρατώντας με 83-55 και ισοφάρισε στις νίκες σε 1-1. Κορυφαίος παίκτης ο Άντονι Μάλκολμ με 18 πόντους, 2 τρίποντα και 4 ασίστ.

Προβάδισμα με 5-2 πήρε ο Κεραυνός στο 3’, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 6’ (5-5). Το σκορ ήταν ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 14-11 στο 7’, και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 21-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Στροβόλου ανέβασε τη διαφορά στο +6 στο 12’ (26-20), και το δίποντο του Μπερνς στο 14’ διαμόρφωσε το σκορ στο 32-25. Οι «κιτρινοπράσινοι» μείωσαν στο 32-30 με το τρίποντο του Παντελή και ο ίδιος παίκτης έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 17΄(34-34). Το ημίχρονο έκλεισε στο 42-37.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και έφτασαν στο +9 στο 22’ (46-37). Τα τρίποντα του Μάλκολμ και του Στυλιανού έκαναν το 57-42 στο 25’, με τους αντιπάλους να μειώνουν στο 57-44. Η διαφορά έφτασε στο +20 στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου 64-44. Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός είχε το «πάνω χέρι» και έλεγχε τον αγώνα, με τον Ραζή να ευστοχεί στο τρίποντο στο 34’ για το 70-50. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παίξουν πιο επιθετικά ώστε να μειώσουν τη διαφορά, όμως ο Κεραυνός διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος παίρνοντας τη νίκη με 83-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 42-37, 64-45, 83-55