Νααιιιι ρε ΑΕΚΚΑΡΑ! Μπρέικ με το καλημέρα μέσα στον Στρόβολο

Τελείωσε ο πρώτος τελικός πρωταθλήματος στον Στρόβολο με την ΑΕΚ μας να κερδίζει με 86-88 τον Κεραυνό και να κάνει το μπρέικ με το ”καλημέρα” στη σειρά.

Στη Λευκωσία έγινε ένα φοβερό παιχνίδι, το σκορ ήταν κοντά συνεχώς όμως στο τέλος ήμασταν πιο ψύχραιμοι και είχαμε το καθαρό μυαλό που έπρεπε. Από πλευράς της ομάδας μας ξεχώρισε ο απίστευτος Ντέιβις με 29 πόντους. Άλλους 22 πρόσθεσε ο αρχηγός Ιάκωβος Παντελή.

Όσον αφορά τα ριμπάουντ, από πέντε μάζεψαν οι Σιζόπουλος-Ντέρεκ-Σνάιντερ και γενικά όλα τα παιδιά έδωσαν το 100%. Για παράδειγμα ο Μαντοβάνη έβγαλε καθοριστικές άμυνες και σκόραρε σημαντικά καλάθια.

Το 2ο παιχνίδι των τελικών θα γίνει το ερχόμενο Σάββατο 10/4 στο Κίτιον και θα αρχίσει στις 17:00.

Μπράβο μάγκες και πάμε για το 2-0 μέσα στην έδρα μας!

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΚΟΚ:

”Η Πετρολίνα ΑΕΚ «έσπασε» την έδρα του Κεραυνού, κερδίζοντας μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα με 88-86  στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας», κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών της ΟΠΑΠ Basket League. Ο επόμενος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι το ερχόμενο Σάββατο (10/04, 17:00) στο «Κίτιον», έδρα της ομάδας της Λάρνακας.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ιάκωβος Παντελή με 22 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 ασσίστ), ενώ εκ των κορυφαίων ήταν και ο Ντεζόν Ντέιβις με 29 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Στο 3′ ο Κεραυνός με λέι απ του Ρόρι πήρε προβάδισμα έξι πόντων (11-5), με την ΑΕΚ να κάνει την ανατροπή και στο 5′ με δύο βολές του Παντελή μπήκε μπροστά (13-14). Στο 8′ ο Ντέιβις με δίποντο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (18-22) στην ομάδα της Λάρνακας, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο με σερί επτά πόντων και με το τρίποντο του Στυλιανού στο 9′ έκαναν το 25-22.

Στο 15′ το τρίποντο του Σιζόπουλου έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ (32-34). Στη συνέχεια η διαφορά αυξομειωνόταν, με τους «κιτρινοπράσινους» να προηγούνται μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-46).

Στο 22′ το λέι απ του Ογκμπέιντε έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με πέντε πόντους (48-53), με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο 24′ με το δίποντο του Ροζέλ (54-53). Από εκεί και πέρα, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στην απόλυτη ισορροπία 68-68.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη μεγαλύτερη διαφορά να καταγράφεται στο 37′ όταν ο Ογκμπέιντε με λέι απ έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με τέσσερις πόντους (77-81). Οι «ερυθροκίτρινοι» στο 38′ ισοφάρισαν εκ νέου (81-81) με τις δύο βολές του Γουίλιαμσον. Τελικά, η ΑΕΚ πήρε το εκτός έδρας φύλλο με τελικό σκορ 88-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 42-46, 68-68, 86-88